کاربرد کنترل تردد در سازمانها

۱۷ نکته کلیدی در طراحی و پیاده سازی سیستم های کنترل تردد هوشمند

کنترل تردد به معنای مدیریت ورود و دسترسی افراد به یک مکان یا منبع خاص میباشد. سیستم کنترل تردد هوشمند که به آن کنترل دسترسی یا اکسس کنترل نیز گفته می‌شود، مجموعه‌ای از تجهیزات است از سخت‌افزاری و نرم‌افزارها که معمولاً‌ در ورودی‌های سازمان‌ها یا ساختمانهای مختلف استقرار می‌یابند و  ورود و خروج افراد به یک ساختمان یا منطقه خاص را کنترل می‌نمایند. در این سیستم پس از احراز هویت و اعتبار سنجی شخص، در صورت داشتن مجوز، اجازه دسترسی داده می‌شود.
سیستم کنترل تردد هوشمند شامل انواع مختلفی همچون کنترل تردد با گیت، کنترل دسترسی با درب ، کنترل تردد پارکینگ و … میباشد. به کار گیری سیستم کنترل تردد افراد، نظم و انضباط ورود و خروج را بهبود بخشیده و امنیت بیشتری برای مجموعه شما به وجود میاورد.

انواع سیستم کنترل تردد هوشمند

 کاربرد اصلی این سامانه، کنترل تردد افراد می‌باشد و به همین نام نیز شناخته می‌شود.
به طور کلی می‌توان سیستم کنترل تردد هوشمند را به دو گروه تقسیم نمود :
کنترل تردد فرد – کنترل تردد خودرو
در کنترل تردد افراد، با به کار گیری انواع گیت در ورودی‌ها و همچنین تجهیز درب‌های ورود به انواع دستگیره هوشمند یا قفل برقی می‌توان ورود و خروج افراد را به ساختمان‌ها و مناطق مختلف مدیریت نمود.
کنترل تردد خودرو یا سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ ، ورود انواع وسایل نقلیه به پارکینگ‌ها و محوطه‌‌های مختلف را تحت کنترل قرار میدهد.
کنترل تردد یک روش امنیتی میباشد که ورود و دسترسی به یک محوطه خاص را هم به صورت فیزیکی و هم بصورت مجازی کنترل می‌کند. سیستم کنترل تردد هوشمند به اشکال مختلف وجود دارد از جمله : سیستم‌های تصویری (آیفون‌های تصویری) جلوی درب، تا کنترل از طریق گیت، قفل‌های هوشمند، راه‌بند و باز کردن قفل درب از راه دور از طریق تلفن هوشمند. جهت طراحی مناسب ترین سیستم کنترل دسترسی  برای ساختمان شما، تعدادی فاکتور کلیدی باید در نظر گرفت تا به بهترین و مطمئن ترین نتایج دست یابید. در ادامه با ۱۷ نکته مهم در بررسی نیازهای فردی یا سازمانی جهت طراحی و پیاده سازی یک سیستم کنترل تردد هوشمند آشنا می‌شوید.

۱٫ مقیاس پروژه و توسعه آینده

اندازه محوطه ،  تعداد ورودی و خروجی‌ها ، تعداد دستگاه های مورد نیاز و … مواردی میباشند که در زمان طراحی سیستم کنترل تردد هوشمند باید مورد توجه قرار گرفته شوند. مقیاس پروژه نه تنها بر بودجه تأثیر گذار بوده، بلکه بر انتخاب و عملکرد دستگاه های کنترل تردد، زیرساخت کابل کشی و توانایی گسترش سیستم نیز تأثیر می گذارد.

۲٫ تعداد کاربرانی که نیاز به دسترسی دارند

مقیاس و کاربرد پروژه تأثیر بسزایی بر تعداد کاربرانی که نیاز به دسترسی به ساختمان دارند، خواهد داشت. تعداد کاربران کمتر ممکن است به روش‌های احراز هویت امن‌تر کمک نماید. در حالی که ترافیک زیاد و همچنین نیاز به توان عملیاتی سریع  به روش‌هایی با سرعت بالای احراز هویت و باز و بسته شدن موانع (درب، گیت، راهبند) با سرعت بالا نیاز دارد.
نوع کاربران نیز بر انتخاب سیستم کنترل تردد تاثیر گذار است.

۳٫ چه نوع احراز هویت مورد نیاز است؟

احراز هویت روشی میباشد که برای تایید هویت کاربری که مایل به ورود به ساختمان است، استفاده میشود. روش های گوناگونی در روش‌های شناسایی برای استفاده در سیستم کنترل تردد هوشمند وجود دارد. از ساده‌ترین روشها  مانند ورود  کد (پین) در صفحه‌کلید تا جدیدترین روش‌های شناسایی بیومتریک مبتنی بر هوش مصنوعی مانند تشخیص چهره یا عنبیه اشاره نمود.
  • پین کد (رمز)
  • احراز هویت RFID
  • بلوتوث (Bluetooth)
  • اثر انگشت
  • تشخیص چهره
  • تشخیص عنبیه
  • اسکن کف دست
  • تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR)

۴٫ روش های احراز هویت چند عاملی یا چند گزینه ای؟

سطوح بالاتری از امنیت دسترسی را می توان با استفاده از احراز هویت چند عاملی بوجود آورد. در این حالت ترکیبی از دو یا چند روش تأیید هویت برای اجازه ورود لازم میباشد.

۵٫ تعداد نقاط مورد نیاز جهت پیاده سازی سیستم کنترل تردد هوشمند

پروژه هایی با مقیاس بزرگ ممکن است تعداد زیادی ورودی برای کارکنان، بازدیدکنندگان و دسترسی وسایل نقلیه داشته باشند. انجام یک بررسی دقیق ساختمان یا هر محوطه دیگر جهت تأیید کلیه نقاط دسترسی (ورودی و خروجی) – از جمله دربهای قفل شده خارجی و داخلی، دروازه ها، موانع، دسترسی به پارکینگ و ساختمان های جداگانه  در محاسبه تعداد تجهیزات مورد نیاز ضروری است.

۶٫ آیا هر درب یا دروازه‌ای نیاز به سیستم کنترل تردد هوشمند دارد؟

مطمئن شوید که تمام درب‌ها و دروازه‌هایی که به منظور کنترل دسترسی در نظر گرفته‌اید، واقعاً به مکانیزم اکسس کنترل نیاز دارند.

۷٫ سیستم کنترل تردد هوشمند داخلی یا خارجی در واقع محل نشب تجهیزات؟

مکان کنترل تردد نوع دستگاه ها را تعیین می کند، به ویژه در محیط های بیرونی (Outdoor). یک اکسس کنترل باید دارای دو استاندارد IP (محافظت از نفوذ رطوبت و گردو غبار) و IK (محافظت در برابر ضربه) را برای مقاومت در برابر آب و هوا، خرابکاری و شرایط سخت باشد.

۸٫ آیا نقطه ورود به ارتباط صوتیو یا تصویری نیاز دارد؟

 در مواردی که بازدیدکنندگان نیاز به دسترسی دارند به طور مثال ارتباط با یک فرد ساکن آپارتمان یا کارکنان پذیرش یادفتر امنیتی، در مورد اماکن تجاری، به ارتباط صوتی و یا تصویری نیاز میباشد.

۹٫ چه نوع فناوری قفل مورد نیاز میباشد؟

انواع مختلفی از راهکارهای  قفل درب ویا دروازه بسته به سطوح امنیتی مورد نیاز، عملکرد و کاربرد سیستم کنترل تردد هوشمند موجود میباشد.

۱۰٫ چگونه از ساختمان خارج شویم و یا گزینه های خروج در سیستم کنترل تردد هوشمند

افرادی که وارد ساختمان میشوند، در یک زمانی هم از آن باید خارج شوند. بنابراین علاوه بر در نظر گرفتن نحوه ورود به داخل ساختمان، شکل خروجی هر درب یا نقطه دسترسی را نیز باید در نظر گرفت.
ممکن است خروج خیلی ساده باشد و یا نیاز به تعامل بیشتری داشته باشد، مانند فشردن دکمه خروج، راهنمایی دربان یا دفتر حراست، که از آنجا میتوان قفل درب را از راه دور فعال نمود.
ولی در برخی موارد لازم است سطوح امنیتی برای خروج، همچون سطوح دسترسی به داخل باشد.  در این صورت ممکن است یک دستگاه کنترل تردد تکراری در دو طرف درب مورد نیاز باشد.

۱۱٫ نقاط کنترل دسترسی چگونه تغذیه خواهند شد؟ (منبع تغذیه PoE یا ۱۲ ولت؟)

برای یک سیستم کنترل تردد هوشمند متصل به شبکه علاوه بر تغذیه برق از طریق منبع تغذیه و آداپتور، می توان از برق شبکه نیز استفاده کرد.

۱۲٫ در صورت قطع برق چه اتفاقی در سیستم کنترل تردد هوشمند می افتد؟

اگرچه قطع برق این روزها اتفاق نادری میباشد و بسیاری از ساختمان‌ها دارای منابع تغذیه پشتیبان مانند ژنراتور یا UPS میباشند. اما هنوز هم در طراحی سیستم‌ های کنترل تردد هوشمند، قطع برق در موارد اضطراری همچون آتش سوزی و لزوم باز شدن دربهای یا گیتها جهت خروج افراد را در نظر باید بگیریم.
بنابراین هر نقطه دسترسی قابل قفل شدن را در نظر بگیرید و اینکه آیا باید از کنترل Fail Safe و یا درب یا گیت به طور خودکار در هنگام قطع برق باز میشود استفاه کنید یا کنترل Fail Secure و یا همان درب یا گیت در هنگام قطع برق قفل می شود. جهت این مورد مقررات کنترل تردد و ایمنی آتش نشانی را در نظر بگیرید.

۱۳٫ نصب سطحی یا نصب در یک محفظه؟

اکثر اکسس کنترلها را میتوان با استفاده از کاورهای پشتی یا روکار بر روی دیوار یا هر سطحی نصب نمود. نصب دستگاهها بر روی سطح  سریع تر و آسان تر میباشد، زیرا نیازی به ایجاد شکاف در دیوار برای نصب جعبه یا محفظه نیست. با این حال، دستگاه‌های نصب‌ شده به صورت همسطح با دیوار ویا  نصب در داخل دیوار ممکن است هم از نظر زیبایی و هم برای اهداف حفاظتی (هم در برابر آسیب‌دیدگی و هم از شرایط نامساعد جوی) ارجحیت داشته باشند.

۱۴٫ آیا نیاز به ثبت و ذخیره سازی ترددها و وقایع دارید ؟

آیا نیازی هست که بدانید چه کسی، چه زمانی و چند بار وارد ساختمان شده و یا از آن خارج شده است ؟ قطعا در بیشتر سیستم های کنترل تردد هوشمند به خصوص موارد حساس نیاز است که تمامی رفت و آمدها برای رعایت امنیت بیشتر ثبت گردد.

۱۵٫ یکپارچه سازی با سیستم کنترل دسترسی آسانسور؟

آیا آسانسور در ساختمان وجود دارد و آیا برای استفاده از آن نیاز به احراز هویت میباشد؟ به عنوان مثال، در یک محیط اداری مشترک، کاربران ممکن است نیاز باشد که فقط به طبقات اداری خاصی از ساختمان دسترسی داشته باشند. در یک آپارتمان چند طبقه، دسترسی آسانسور ممکن است به کف آپارتمان و طبقاتی مانند سالن بدنسازی، استخر، لابی و غیره محدود گردد.
در چنین مواردی، میتوان دسترسی آسانسور به طبقات مختلف را توسط سیستم کنترل تردد هوشمند، مدیریت و محدود نمود.

۱۶٫ آیا به نظارت از راه دور و یکپارچه سازی با سیستم هشدار نیاز دارید؟

در برخی موارد نیاز است که منطقه مورد نظر به صورت کنترل از راه دور نظارت گردد و در صورت نیاز سیستم های هشدار فعال شوند. به خصوص در خانه هایی که سالمندان یا کودکان گاهی تنها میشوند و یا ساختمان خالی از سکنه میگردد، نیاز است که شما از راه دور بتوانید ورود به داخل ساختمان را کنترل نمایید و از وقایع و رخدادهای احتمالی آگاه شوید.

۱۷٫ فراگیر کردن سیستم کنترل تردد هوشمند برای کاربران آسیب دیده (کم توان)

اطمینان از اینکه سیستم های کنترل تردد هوشمند استفاده فراگیر را برای کاربران آسیب دیده (معلولین) فراهم میکنند، یک الزام قانونی میباشد. ملاحظات طراحی ساده مانند مکان یابی نقاط ورود و خروج در مکان های قابل دسترسی برای همه کاربران توصیه میگردد.

جهت مشاهده  محصولات مشابه با کنترل تردد در سایت الکتروتکنیک بالایی کلیک کنید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام ایران اسکن ویو روی لینک کلیک کنید. »