قابلیت دید در شب دوربین مداربسته IR

قابلیت دید در شب دوربین مداربسته IR

از آنجا که دوربین مداربسته معمولا برای نظارت امکان در شب کاربرد  بیشتری دارد و اغلب اتفاقات نیز در شب رخ می دهد؛ بهتر است حتما در هنگام خرید دوربین مداربسته به “قابلیت دید در شب دوربین” توجه نمایید. در این مطلب نیز سعی داریم به بررسی نحوه نصب دوربین IR، افزایش قابلیت دید در شب، معایب و مزایای دوربین های مدار بسته دید در شب بپردازیم.

آشکارسازی تصویر در دوبین مداربسته مادون قرمز

دوربین مداربسته دید در شب از طریق سنسور مادون قرمز (IR) میتواند در تاریک ترین نقاط تا برد مشخصی هر نوع حرکت مشکوکی را ثبت کند. در قسمت پایینی دوربین مداربسته مادون قرمز لامپ هایی وجود دارند که نور مادون قرمز منعکس می کنند کمی قرار دارد که جمع شده و به صورتی  تقویت می‌ شود که بتوانیم تصاویر را به خوبی مشاهده نماییم.
این لامپ ها بدون این که موجب آشکار شدن محل قرار گرفتن دوربین مدار بسته گردند نور مورد نیاز برای ضبط تصاویر را فراهم می کنند.

نصب دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب

آنچه که درباره دوربین های مداربسته دید در شب مهم میباشد، نحوه نصب و راه اندازی این دسته از دوربین های مداربسته است. چرا که کوچکترین خطا در نصب می تواند، کیفیت تصویری که مد نظر مشتری است تامین نکند.
به همین دلیل جهت داشتن بهترین کیفیت و وضوح بالا تصاویر در شب بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

شرایطی ایجاد کنید تا از تابش مستقیم نور در لنز دوربین جلوگیری کنید

حتما در هنگام نصب دوربین دقت نمایید دوربین را در مکانی که درمعرض مستقیم نور به لنز است، قرار ندهید. چون تابش نور مستقیم مثل نور خورشید به سمت لنز موجب تاری دید و کاهش کیفیت تصاویر می شود.
اهمیت این مساله بر روی کیفیت تصاویر دوربین بسیار مهم است. چون برخی از سارقین هم با سو استفاده از این مساله می توانند با یک چراغ قوه یا نور زیاد، دوربین را از کار بیندازند .

منبع مادون قرمز کمکی نصب نماییم

می توانید برای داشتن تصاویر بسیار ایده آل در جایی که تاریکی مطلق است و چشم انسان قادر به دیدن نمی باشد در کنار دوربین مداربسته نور مادون قرمز اضافی استفاده نمود.
با انجام این عمل تصاویر رنگی، روشن و با کیفیت بالا خواهید داشت.

شیشه لنز دوربین مداربسته را همیشه تمیز نگه دارید

به منظور داشتن بهترین کیفیت تصویر در روز و شب، سعی نمایید شیشه جلوی لنز دوربین مدار بسته را تمیز نگه دارید. به‌عنوان مثال  حشرات و عنکبوت‌ها به دلیل علاقه شدید به دوربین های مداربسته و نور مادون قرمز تارهایی رو در جلوی دوربین می تنند که مانع دید میگردد. بنابراین، بهتر است سطح دوربین مداربسته را حداقل دو الی سه بار در سال تمیز کنید.

دوربین مدار بسته را پشت پنجره نصب نکنید

اشتباه رایجی که در زمان نصب دوربین مداربسته اغلب رخ می دهد این است که دوربین مداربسته مادون قرمز را در مجاورت پنجره نصب می کنند. به این ترتیب در شب نور مادون قرمز لنز دوربین توسط پنجره بازتاب میگردد و به دوربین برمی گردد. لذا کیفیت تصاویر ضبط شده به شدت کاهش می یابد.

برد دید دوربین مداربسته دید در شب چقدر است؟

منظور از برد دید دوربین مداربسته دید در شب، نهایت عمق دیدی است که دوربین قادر به مشاهده آن میباشد.  برد دید دوربین مدار بسته مادون قرمز به دو عامل: LED و میزان حساسیت چیپ تصویر دوربین به امواج IR بستگی دارد.
معمولا برد مفید دوربین مداربسته دید در شب نسبت به آنچه که در کاتالوگ دوربین آمده است کمتر میباشد. برد مفید دوربین با قابلیت دید در شب معمولا بیشتر از ۳۰ متر نیست.

جهت مشاهده  محصولات مشابه با دوربین مداربسته در سایت الکتروتکنیک بالایی کلیک کنید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام ایران اسکن ویو روی لینک کلیک کنید. »