دتکتور و انواع آن

دتکتور و انواع آن

دتکتور سیستمی است که برای تشخیص سریع آتش سوزی قبل از توسعه آن طراحی شده تا ساکنین بتوانند در اسرع وقت مکان را تخلیه کنند.تشخیص زود هنگام آتش سوزی نقش مهمی در ایجاد ایمنی ساکنین برای انجام واکنش اظطراری دارد.مفیدترین و موثرترین دتکتورها،دتکتورهای آلارم دار هستند.

عملکرد ابتدایی ترین دتکتورها

ابتدایی ترین دتکتورها دارای اهرمی بودند که برای اعلام حریق و به صدا در آوردن زنگ هشدار و همچنین اطلاع رسانی به ایستگاه آتش نشانی نیازمند به حضور شخصی در ساختمان بودند که این مسئله تاخیر قابل توجهی را به همراه داشت.

انواع دتکتورها

این نوع دتکتور خود به دو دسته دتکتور دود یونیزه و دتکتور دود نوری تقسیم میشود که نوع دود یونیزه با استفاده از جریان های بین الکترودها و دود نوری با استفاده از اصل پراکندگی نور، ورود دود را تشخیص می دهد.

این نوع از دتکتورها دارای بیش از یک سنسور هستند که ترکیب این سنسورها باعث افزایش عملکرد سیستم در تشخیص آتش با استفاده از دود،گرما یا گاز است.

دتکتور حرارتی نیز دو نوع است که نوع اول آن به میزان سرعت بالا رفتن گرما و تغییرات غیرطبیعی دما و نوع دوم آن نسبت به دمای ثابت از پیش تعیین شده واکنش نشان می دهد.

  • دتکتور حرارتی خطی

این نوع از دتکتورها برای مناطقی که ورود انسان به آنها دشوار است مورد استفاده قرار می گیرد.

  • دتکتور پرتو نوری

دتکتورهای پرتو نوری از دو واحد یکی فرستنده و دیگری گیرنده تشکیل شده اند که در هنگام بروز آتش از یک بازتابنده برای بازتاب پرتوی انتقال یافته به گیرنده استفاده می شود.

  • دتکتور مکشی

در این نوع از دتکتور از یک پمپ برای مکش هوای اتاق استفاده می شود.دتکتورهای مکشی ۱۰۰ برابر حساس تر از دتکتورهای دودی نقطه ای و حرارتی خطی هستند.

  • دتکتور شعله

دتکتورهای شعله ای به دو گروه اشعه های مادون قرمز و ماوراء بنفش تقسیم می شوند که نوع مادون قرمز کاربرد و کارکرد بهتری دارد زیرا دود در اشعه های ماوراء بنفش بسیار کمتر است.

  • دتکتور منو اکسید کربن

این نوع از دتکتور با تشخیص منو اکسید کربن در هوا فعال می شود.

جهت مشاهده  محصولات مشابه با سیستم اعلام حریق زیتکس zitex در سایت الکتروتکنیک بالایی کلیک کنید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام ایران اسکن ویو روی لینک کلیک کنید. »