تفاوت-وایمکس-و-وایرلس

تفاوت های وایمکس با ADSL

نام وایمکس مخفف عبارت World Wide Interoperability for Microwave Access میباشد که به عنوان راه حلی برای دسترسی به شبکه جهانی از طریق امواج مایکروویو به شمار می رود. و امروزه به پرطرفداراترین فناوری ارتباطی شهری تبدیل گردیده است.
وایمکس نسل جدیدی از فناوری دسترسی به اینترنت پر سرعت میباشد که برای نخستین بار در ایران راه اندازی شده و باعث گسترش و افزایش ضریب نفوذ دسترسی به اینترنت شد. با دکل های وایمکس، مناطق وسیعی از جمله شهر، شهرک های صنعتی و مناطق راهبردی پوشش اینترنت پرسرعت پیدا کردند. همچنین منازل مسکونی و تمامی افراد در هر نقطه ای از مکان های تحت پوشش شبکه وایمکس قادر خواهند بود به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
در هر لحظه، حتی در شهرهای دیگر تحت پوشش وایمکس، کاربران میتوانند توسط کامپیوترهایشان بدون نیاز به خط تلفن و با بهره گیری از کیفیت بالای امواج وایمکس و امکانات مودم های داخلی، به اینترنت پرسرعت بی سیم متصل گردند.
مهم ترین ویژگی وایمکس، بی سیم و سیار بودن آن در فواصل طولانی همچون یک شهر بزرگ است. بدون وایمکس امکان متحرک بودن کاربر تقریباً صفر بوده و یا به محیطی بسته محدود می شود.
از دیگر ویژگی های وایمکس این است که علاوه بر انتقال داده، انتقال صدا و تصویر را نیز به خوبی پشتیبانی می کند و کاربر می تواند بدون محدودیت زمانی در تمام شبانه روز به هر مقدار که پهنای باندش اجازه دهد، دریافت و بارگذاری اطلاعات را انجام دهد.
در فناوری وایمکس، خدماتی چون تلفن اینترنتی یا (VOIP) و شبکه اختصاصی مجازی نیز گنجانده شده است.
در مقایسه تفاوت ها و برتری ها وایمکس با فناوری بی سیم ADSL به لحاظ فنی، باید به نکات زیر اشاره نمود:
 وایمکس سیستم ارتباطی بی سیم بوده و نیازی به زیرساخت های سیمی، کابل کشی و خط تلفن ندارد.
اما ADSL نیازمند کابل کشی و خط تلفن است که در بسیاری موارد، هزینه های فراوانی را به کاربران تحمیل نموده و به دلیل برخی محدودیت های فنی در بسیاری از نقاط شهر، امکان دسترسی به ADSL وجود ندارد. به طوری که کاربران مجبور شده اند به سیستم های کم سرعت و سنتی Dial-UP اکتفا کنند. ضمناً، در شهرک های صنعتی و مناطق تجاری که در حومه شهرها واقع میباشند و با ADSL امکان ارائه خدمات به آنها وجود ندارد، از مزایای اینترنت پرسرعت بی سیم بهره مند میگردند.
از جمله مزیت های دیگر وایمکس میتوان به کاربرد گسترده آن به صورت VPN اشاره نمود که تمامی اجزای یک سازمان گسترده بدون محدودیت در مکان های جغرافیایی مختلف با هزینه اندک با ارتباط مبتنی بر IP، می توانند با سازمان مرکزی خود ارتباط برقرار کنند.
تلویزیون اینترنتی که امکان ارائه محتوای تلویزیونی بر بستر IP را فراهم مینماید، از دیگر امکانات وایمکس است که می توانید فیلم های درخواستی را دریافت کنید و از سینمای مجازی و دیدن فیلم های سینمایی همزمان با اکران عمومی بر بستر IPTV بهره ببرید.