انواع لنز دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مداربسته

لنز ها انواع و کاربردهای مختلفی دارند که عمده ترین تفاوتشان فاصله کانونی آن هاست که از این نظر می توان انها را به سه گروه : لنز های نرمال ، لنزهای واید و لنزهای زوم تقسیم کرد.

  • لنز نرمال

لنز نرمال لنزی است که فاصله کانونی آن به اندازه سنسور دوربین می باشد و قابلیت بزرگنمایی تصویر را ندارد.

لنز نرمال در دوربین مداربسته با فاصله کانونی ۶/۳ میلی متری است. در دوربین های مداربسته معمولی ۲ یا ۳ مگاپیکسلی از لنز ۸/۲ یا ۶/۳ میلی متری استفاده می شود و تصویری که توسط این لنزها ایجاد می شود تقریبا همان چیزی است که با چشم ما دیده می شود پس از این جنبه هم تصویر آن نرمال است.

  • لنز واید

لنز واید به لنزهایی گفته می شود که فاصله کانونی آن ها از قطر سطح حساس تصویر برداری یا همان سنسور کمتر باشد این لنزها زاویه دید بازی را در اختیار کاربر قرار می دهند و از پر مصرف ترین لنزها نزد نصابان دوربین مداربسته هستند و برای تصویر برداری از فضای باز در محیط داخلی و فضاهای بیرونی نظیر پارکینگ ها استفاده می شود.زاویه دید این لنزها وسیع تر از زاویه چشم انسان است در نتیجه قادر هستند محدودۀ وسیع تری را ثبت کنند.

  • لنز زوم

لنز زوم به لنزی گفته می شود که دارای فاصله کانونی متغیر باشد و برای تنظیم مقدار زوم لنز از طریق دو گیره متصل به حلقه برروی استوانۀ لنز انجام می شود که با چرخاندن آن فاصله کانونی لنز و مقدار زوم تصویر هم تغییر کند.در ساختمان این لنزها چندین گروه از عدسی های مختاف وجود دارد و بدین ترتیب،یک لنز زوم به تنهایی کار چندین لنز را انجام می دهد.

به منظور سهولت برای تغیر میزان واید یا زوم بودن تصویر بهتر است از لنزهای موتوردار که قابلیت تنظیم آن ها به صورت الکترونیکی وجود دارد استفاده شود.

از لنزها خاص می توان به لنز چشم ماهی اشاره کرد این نوع لنزها،لنزهایی هستند که حداکثر زاویه دید را به بیننده می دهند.دلیل نامگذاری این لنزها،شباهت آن ها به چشم ماهی و محدب بودن عدسی بیرونی لنز می باشد.هرچه محدب بودن عدسی بیشتر باشد زاویه دید بازتر و انحنای خطوط بیشتر خواهد بود.از این لنزها برای پوشش های خاص با زاویه دید ۱۲۰ درجه به بالا استفاده می گردد.

جهت مشاهده  محصولات مشابه با دوربین مداربسته در سایت الکتروتکنیک بالایی کلیک کنید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام ایران اسکن ویو روی لینک کلیک کنید. »