انواع دوربین مدار بسته و مشخصات آنها

انواع دوربین مدار بسته و مشخصات آنها

امروزه انواع دوربین مدار بسته در مدل ها و کاربردهای مختلفی تولید می گردند و می توان بسته به نوع کاربرد آنها و نیاز خود از آنها استفاده نمود . در این مطلب قصد داریم با  انواع دوربین مدار بسته و مشخصات آنها آشنا شویم.

انواع دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی

یکی از مهم ترین مراحل نصب دوربین مدار بسته انتخاب مدل دوربین مدار بسته می باشد. دوربین های مدار بسته انواع گوناگونی دارند که تکنولوژی ساخت و ویژگی های آنها با یکدیگر متفاوت است.

بر اساس تکنولوزی دوربین های مدار بسته را میتوان به سه دسته آنالوگ، تخت شبکه و  HD تقسیم نمود.

  • دوربین مدار بسته آنالوگ

اولین نسل از دوربین های مدار بسته دوربین های آنالوگ بودند و این نوع دوربین به دلیل قیمت پایین، سادگی نصب، تنوع زیاد در بازار محبوبیت بسیاری دارند. این نوع دوربین سیگنال ها را به صورت آنالوگ و با سرعت پایین ارسال میکند .

این نوع دوربین در مقایسه با دوربین های تحت شبکه تصاویرش کیفیت پایین تری دارند و به دلیل استفاده از سیگنال آنالوگ امکان نویز پذیری وجود دارد. از این نوع دوربین برای استفاده در مسافت های طولانی توصیه نمیشود.

در دوربین های مداربسته آنالوگ جهت اتصال دوربین به دستگاه DVR از کابل کواکسیال استفاده می شود.

  • دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP

دوربین های مدار بسته شبکه در دو نوع بی سیم و با سیم تولید می گردد. اتصال این نوع دوربین ها به دستگاه NVR از طریق کابل شبکه می باشد.

دوربین های IP در مقایسه با دوربین های آنالوگ قیمت بالایی دارند و این دوربین ها محدودیت استفاده از پهنای باند دارند.

تصاویر انتقال یافته در این نوع دوربین ها نسبت به دوربین های آنالوگ کیفیت بیشتری دارد.

دوربین های تحت شبکه امکان ارسال همزمان تصویر و صدا را دارند و همچنین قابلیت تشخیص چهره از دیگر ویژگی های دوربین های مداربسته تحت شبکه می باشد.

  • دوربین مداربسته با کیفیت HD

همانگونه که از نام این نوع دوربین  مشخص است کیفیت تصویر برداری بالایی دارد، و به همین دلیل می توان از آنها در مکان های حساس مثل بانک ها، ادارات مهم، مراکز نظامی، فروشگاه های حرفه ای و غیره استفاده کرد.

 

انواع دوربین مدار بسته بر اساس شکل ظاهری

دوربین مداربسته بولت

این دوربین ها دارای شکل های مخروطی بوده که رویه آنها به شکل تفنگی می باشد.

از این نوع دوربین ها برای ثبت تصاویر در فواصل دور استفاده می گردد. این دوربین ها معمولا قابلیت دید در شب دارند و می توانند در محیط های تاریک نیز تصاویر مطلوب و واضحی ثبت نمایند.

ولی این دوربین های قابلیت گردش ندارند و فقط امکان ثبت تصویر از یک نقطه ثابت را دارند.

دوربین مداربسته دام

این دوربین ها دارای شکلی گنبدی رو به پایین میباشند و معمولا از  آنها در محیط های بسته استفاده میگردد.

مهمترین ویژگی این دوربینها شکل یک پارچه و پوشش ۳۶۰ درجه ای میباشد. با توجه به این ویزگی هاسارقان قابلیت تشخیص نخواهند داد دید اصلی دوربین کجاست.

معمولا در این دوربین ها از لنزهای wide با فاصله کانونی کوچک ۳.۶ یا ۴ میلیمتر استفاده می گردد. دوربین های دام قابلیت چرخش داشته و می توانند توسط اپراتور کنترل گردند.

دوربین مدار بسته اسپید دام

دوربین های گردان یا PTZ نیز نمونه ای از دوربین های مداربسته میباشند. و مانند دوربین های دام قابلیت چرخش و زوم کردن در یک نقطه خاص را داشته.

از جمله مهمترین ویزگی های این نوع دوربین میتوان به قابل برنامه ریزی و زمان بندی جهت تصویر برداری از مکان ها مختلف تصویر اشاره نمود.

دوربین مدار بسته فیش آی یا چشم ماهی

دوربین های مدار بسته فیش آی دارای گستره دید وسیعی تا ۳۶۰ درجه میباشند و در سقف نصب می گردند.

دوربین مدار بسته پین هول یا مینیاتوری

این دوربین دارای اندازه مینیاتوری میباشند . به همین دلیل در مکان هایی که فضای کافی وجود ندارد و یا در مواردی که نصب دوربین به صورت مخفی نیاز میباشد مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین مداربسته C-Mount

مهمترین ویژگی این دوربین ها قابلیت جابجایی لنز می باشد.  این دوربین ها میتوانند با تغییر لنز تا فاصله های بیش از ۱۲ متر را پوشش دهند.

دوربین دید در شب یا فروسرخ

این دوربین ها مجهز به LED مادون قرمز میباشند. و به همین دلیل در زمره بهترین انواع دوربین مداربسته برای فضاهای باز و کم نور قرار میگیرند. این نوع از دوربین ها به دو شیوه آشکارسازی و تصویربرداری حرارتی کار می نمایند.

انواع دوربین مداربسته بر اساس لنز

دوربین مداربسته لنز فیکس

لنز فیکس یکی از نمونه های دوربین مداربسته میباشد که از لحاظ لنز با دیگر دوربین های مداربسته متفاوت است.

زاویه دید این دوربین به انواع مختلفی مثل ۲،۴،۶،۸ و ۱۲ میلیمتری و غیره تقسیم بندی می گردد.

دوربین مداربسته لنز وریفوکال

دوربین های لنز وریفوکال قابلیت تنظیم لنز داشته و کاربر می تواند بر اساس نیاز خود لنز و وسعت دید آنها را از راه دور مثل از روی گوشی، و یا به صورت دستی تنظیم نماید.

دوربین مداربسته  AL  

دوربین مداربسته AL یا هوش مصنوعی نوعی پیشرفته ای است که به سنسورهای مختلفی مجهز بوده  و می تواند انسان، حیوانات و … را شناسایی نماید. این نوع دوربین همچنین قابلیت فرمان پذیری صوتی داراست.

جهت مشاهده  محصولات مشابه با دوربین مدار بسته در سایت الکتروتکنیک بالایی کلیک کنید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام ایران اسکن ویو روی لینک کلیک کنید. »