اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته

اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته

  • چیپ تصویر

یکی از اجزای مهم در دوربین هایک ویژن سنسور، حسگر یا چیپ تصویر آن است.وظیفه سنسور تبدیل نور دریافتی از محیط به سیگنال های الکتریکی است . در دوربین های مداربسته از دو نوع چیپ تصویر CCD و CMOS استفاده می شود.

 

  • لنز دوربین مداربسته

از دیگر اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته لنز است . لنز دوربین مدار بسته دارای انواع ثابت ، وریفوکال و یا وریفوکال موتوردار است که از این میان لنز ثابت از پر کاربردترین آنهاست.

لنزها دارای یک فاصله کانونی هستند که در لنزهای ثابت ( ۸/۲ و ۶/۳ و ۴ و ۶ و… میلی متر )

بوده و در لنزهای وریفوکال در یک بازه تعریف می شوند. هرچه فاصله کانونی لنز عدد کمتری باشد تصویر گسترده تر و زاویه دید وسیع تری را نشان می دهد اما هرچه این عدد بیشتر شود عمق تصویر نیزبیشتر می گردد.

 

  • آداپتور یا منبع تغذیه

دوربین های مدار بسته جهت روشن شدن نیاز به برق با شدت جریان ۱۲ ولت دارند به همین دلیل وظیفه آداپتور تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به ۱۲ ولت با آمپرهای مختلف است. منبع تغذیه می تواند به صورت مرکزی باشد با به صورت مجزا برای هر دوربین نصب شود.

 

  • هارد برای ذخیره اطلاعات

هارد اکسترنال دوربین مداربسته داخل DVR و NVR قرار می گیرد و تمامی تصاویر دوربین مداربسته در آن ذخیره می شود.

 

  • کانکتورها و فیش ها

کانکتور و فیش دوربین مدار بسته وظیفه اتصال کابل ها به دوربین و دستگاه ،اتصال فیش برق ، اتصال میکروفون و… را دارد.

 

  • دستگاه DVR و NVR

دستگاه DVR در سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ و دستگاه NVR در سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه به عنوان سرور سیستم دوربین مدار بسته است.این دستگاه های ضبط تصویر علاوه بر ضبط تصاویر امکان تنظیمات جانبی شامل تنظیم نور و رنگ ، زمان بندی ضبط ، قابلیت تعقیب خودکار ، قابلیت چرخش دوربین  و… را قادر می سازند.

جهت مشاهده  محصولات مشابه با دوربین مداربسته در سایت الکتروتکنیک بالایی کلیک کنید.

« ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. جهت عضویت در پیج اینستاگرام ایران اسکن ویو روی لینک کلیک کنید. »